Når teakdækket trænger til renovering og omfugning

Her hos HF Industri & Marine har vi gennem årene gjort os en del erfaring omkring renovering og omfugning af teakdæk. I denne beskrivelse vil vi forklare lidt om den fremgangsmåde, vi finder bedst.

Forventninger og Forberedelser

Nyt teakdæk eller omfugning? 

Nyt teakdæk er en bekostelig affære, men måske kan du nøjes med en omfugning. De fleste vil, med lidt support, kunne udføre en omfugning selv, andre vælger at sende båden på værft.
I første omgang må du vurdere, om en omfugning kan svare sig. Der skal være minimum 4-5 mm tilbage i teaktykkelse. 
En god ide er at slibe dækket først, da du bedre vil kunne finde planker, der er flækket og trænger til udskiftning. Desuden kan der hvis du har et dæk hvor plankerne er fastgjort med skruer, vurdere mængden af propper og skruer, der skal forsænkes og proppes om. 
Ved at slibe dækket først, får du også en meget mere jævn overflade at fuge og arbejde på. 

Hvordan gør man?

Der findes forskellige metoder til at fjerne den gamle fugemasse fra nådderne. Hvis du vælger at omfuge lidt ad gangen, sæson efter sæson, kan håndværktøj være tilstrækkeligt. Til det findes både en nådderenser/Reefing hook og nåddesliber/Seam sander hvor man starter med at løsne nådden i siderne først, ved at skære i begge sider af fugemassen først. Håndværktøj er også godt til steder, hvor der er snævert og svært at komme til.
Det er vigtigt at slibe siderne af nådden med nådderenser/Reefing hook så de sidste rester af den gamle fugemasse er væk.
Støvsug nådden fri for rester af fugemasse, spåner og støv, og afrens herefter nådden med ISO-propylalkohol eller acetone. Dette gøres nemt ved at bruge en spartel med en klud eller stykke papir omkring, hvorefter den trækkes igennem nådden.

Nu er det tid til at overveje om man vil anvende nåddetape.
Vi anbefaler at anvende nåddetape i bunden af nådden. Nåddetapen forhindrer vedhæftning af fugemassen i bunden af nådden, således fugemassen kun hæfter på nåddens kanter, hvilket gør at fugemassen har maksimal fleksibilitet.

Hvis der er tale om en omfugning af hele dækket eller større områder, anbefaler vi at anvende en lille håndfræser.
Hos HF Industri & Marine udlejer vi denne fræser, den kan også købes, hvis man hellere vil det. 
Til fræseren findes en pind som ved friktion løsner den gamle fugemasse hvorefter man bruger nådderenseren/Reefing hooken til at få den gamle fuge op af nådden. 

Når den gamle fugemasse er væk, anbefaler vi at nådden fræses dybere, hvis der vel at mærke er teaktykkelse til det. Ved at fræse dybere, får du mange flere års holdbarhed, da fugemassen dermed får en større limflade. Der findes forskellige størrelser fræsejern afhængig af bredden på nådden. 
Til fræseren findes også et land, som monteres på fræseren, dette land styrer i den gamle nådde, og du opnår et fint jævnt rent nåddespor. Et rent nåddespor, fri for gammel fugemasse, er altafgørende for en god vedhæftning mellem teak og fugemasse. 

Når nådden er ren og tør, er det tid til at fuge. Der er forskellige pistoler at vælge imellem, ved mindre opgaver er 310 ml. patroner en god løsning, med en helt alm. manuel eller elektrisk fugepistol. 

Til større opgaver findes TDS fugemassen i 600 ml. poser, hvortil der findes både manuelle, luft- og el-pistoler. Luft eller el-pistoler er helt klart at fortrække ved større opgaver.

Når der fuges, er det vigtigt at nådden fyldes fra bunden og opad, klem fugespidsen med en tang, så spidsen kan komme ned i bunden af nådden. Sørg for at lægge nok fugemasse, så der kan spoones (spartles) efterfølgende. Dette er vigtigt, så man er sikker på at fugemassen presses ned og fordeles helt. Der skal stadig være ca. 2 mm fugemasse over niveau, da fugemassen vil synke lidt under hærdningsprocessen. 

Der findes en også fugeadapter; TDS Applikator. Adapteren monteres på fugespidsen og den hjælper fugemassen i at blive fyldt i nådden fra bunden. Den presser fugemassen perfekt ud, samtidig spooner/spartler adapteren fugemassen på toppen. 

Tillad 48 timers hærdning i farven sort. Hvid og grå skal hærde minimum 12 dage inden man skærer/sliber den overskydende fuge væk.

Vores erfaring

Hos HF Industri & Marine ApS har vi over 15 års erfaring med rådgivning i renovering og vedligeholdelse af teakdæk.

Vi anbefaler at anvende fugemasse fra Teakdecking Systems. TDS-fugemassen er udviklet specielt til fugning af teakdæk og den er primerfri, hvilket letter hele arbejdet. 
TDS SIS440 findes i farverne sort, hvid og grå. Fugemassen anvendes i dag af både store og små værfter i hele verden.

Vi tilbyder også andre TDS Teakdecking Systems produkter til at nedlime, rense og vedligeholde dit teakdæk.

Det afgørende med grundig forberedelse og opmærksomhed på anvendelsesbetingelserne for produkterne, for at opnå det bedste resultat.

Hvis du har spørgsmål til dit næste projekt, er du altid til velkommen til at kontakte os – vi står klar til at rådgive dig. Kontakt os på [email protected] eller Tlf. nr. 62 20 13 12 

Du kan se et par videoer om hvordan her: Video 1 - Video 2

Del: